Number of the records: 1  

Index poškození funkcí Ega a jeho měření v Rorschachově metodě u vybraných klinických skupin

  1. Title statementIndex poškození funkcí Ega a jeho měření v Rorschachově metodě u vybraných klinických skupin [rukopis] / Veronika Marková
    Additional Variant TitlesIndex poškození funkcí Ega a jeho měření v Rorschachově metodě u vybraných klinických skupin
    Personal name Marková, Veronika (dissertant)
    Translated titleThe Rorschach Ego Impairment Index and its measuring in selected clinical groups
    Issue data2016
    Phys.des.100 s. (208 565 znaků) : grafy, tab. + 1 CD
    NoteVed. práce Martin Lečbych
    Oponent Martina Friedlová
    Another responsib. Lečbych, Martin, 1980- (thesis advisor)
    Friedlová, Martina, 1975- (opponent)
    Another responsib. Univerzita Palackého. Filozofická fakulta. Katedra psychologie (degree grantor)
    Keywords Index poškození funkcí Ega (EII-2) * Škála koncepce objektu (COR) * Rorschachova metoda (ROR) * Ego Impairment Index (EII-2) * Concept of the object on the Rorschach Scale (COR) * Rorschach method (ROR)
    Form, Genre diplomové práce master's theses
    UDC (043)378.2
    CountryČesko
    Languagečeština
    Document kindPUBLIKAČNÍ ČINNOST
    TitleMgr.
    Degree programNavazující
    Degree programPsychologie
    Degreee disciplinePsychologie
    book

    book

    Kvalifikační práceDownloadedSizedatum zpřístupnění
    00194210-304774605.pdf311.8 MB31.03.2016
    PosudekTyp posudku
    00194210-ved-168588830.docxPosudek vedoucího
    00194210-opon-588409938.docxPosudek oponenta
    Průběh obhajobydatum zadánídatum odevzdánídatum obhajobypřidělená hodnocenítyp hodnocení
    00194210-prubeh-504988843.jpg15.04.201531.03.201606.06.20161Hodnocení známkou

    Tato práce se zabývá Indexem poškození funkcí Ega (EII-2) a ověřením jeho diskriminační schopnosti v českých podmínkách. Cílem výzkumu bylo zjištění míry EII-2 u schizofrenních a neurotických pacientů, ověření vztahu míry EII-2 a vybraných proměnných, popis charakteru objektních vztahů za pomocí škály koncepce objektu (COR) a deskripce specifik vnímání lidských reprezentací u osob s odlišnou diagnózou. Výzkumný vzorek byl získán metodou záměrného výběru přes instituci v kombinaci s dobrovolným samovýběrem. Data byla získávána pomocí administrace Rorschachovy metody. Byl zjištěn statisticky signifikantní rozdíl v míře EII-2 jednak u schizofrenních a neurotických pacientů, jednak u klinické a neklinické skupiny. Nebyla prokázána signifikantní korelace míry EII-2 se závažností onemocnění. Se statistickou významností nebyl potvrzen rozdíl ani v míře EII-2 v závislosti na pohlaví a přítomnosti partnerského vztahu, ani ve skórech na škále COR a subškálách OR+ a OR- v závislosti na diagnóze. Neurotičtí pacienti častěji spojovali lidské reprezentace s achromatickými determinantami, schizofrenní se speciálními kognitivními skóry, minusovou kvalitou formy, špatnou lidskou reprezentací a obsahy "oblečení" a "věda".This work relates to Ego Impairment Index (EII-2) and verifies its discriminatory ability in the czech environment. The goal of the research was to determine the level of EII-2 among patients with schizophrenia and neurosis, to verify the relationships between EII-2 and selected variables, to describe the character of object relationships using the Concept of the object on the Rorschach Scale (COR), and to describe specificies of a perception of human representations among patients with a diverse diagnosis. A research sample was selected by a judgmental sampling through the institution combinated with a self-selecting sampling. A data was acquired by the administration of Rorschach method. A statistically significant difference between the level of EII-2 among patients with schizophrenia and neurosis and among a clinical and a nonclinical sample was confirmed. No statistically significant difference was found neither in the level of EII-2 in its dependency on a gender or on a relationship status, nor in the scores on COR, OR+ and OR-. A link between the level of EII-2 and the severity of illness was not proved to be statistically significant. Patients with neurosis more often associated human representations with achromatic determinants, patients with schizophrenia with special cognitive scores, distorted form quality, poor human representation and contects of clothing and science.

Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.