Number of the records: 1  

Konverzační analýza korejštiny českých studentů

  1. Title statementKonverzační analýza korejštiny českých studentů [rukopis] / Soňa Búziková
    Additional Variant TitlesKorejština jako cizí jazyk českých mluvčích
    Personal name Búziková, Soňa, (dissertant)
    Translated titleKorean as a language of czech native speakers
    Issue data2020
    Phys.des.46 s. (60 345 znaků) + 1 CD ROM
    NoteVed. práce František Kratochvíl
    Oponent Blanka Ferklová
    Another responsib. Kratochvíl, František, (thesis advisor)
    Ferklová, Blanka, (opponent)
    Another responsib. Univerzita Palackého v Olomouci. Filozofická fakulta. Katedra asijských studií - korejština (degree grantor)
    Keywords konverzační analýza * korejský jazyk * koreanistika * transkript * zdvořilost * reakční projevy * conversation analysis * korean language * korean studies * transcript * honorifics * backchannels
    Form, Genre bakalářské práce bachelor's theses
    UDC (043)378.22
    CountryČesko
    Languagečeština
    Document kindPUBLIKAČNÍ ČINNOST
    TitleBc.
    Degree programBakalářský
    Degree programFilologie
    Degreee disciplineKorejština pro hospodářskou praxi
    book

    book

    Kvalifikační práceDownloadedSizedatum zpřístupnění
    00257221-487267987.pdf41905.2 KB06.05.2020
    PosudekTyp posudku
    00257221-ved-804174128.pdfPosudek vedoucího
    00257221-opon-450848463.pdfPosudek oponenta
    Ostatní přílohySizePopis
    00257221-other-503411466.pdf2.8 MB
    00257221-other-878936325.pdf388.5 KB

    V této bakalářské práci mám za cíl vytvořit konverzační analýzu korejského jazyka na základě zpracování rozhovoru v korejštině mezi českou studentkou a korejskými studenty. V teoretické části se věnuji historii koreanistiky v České republice, dále konverzační analýze a vybraným oblastem týkajících se korejského jazyka. Popisuji zde především zdvořilost a reakční projevy v tomto jazyce. V praktické části analyzuji rozhovor českých a korejských studentů v korejštině. Zaměřuji se zde primárně na projevy zdvořilosti, volbu témat a způsob přechodů mezi nimi, strukturování vět, reakční projevy účastníků a volby oslovování. Pro popisování a rozebírání těchto oblastí vycházím kromě odborné literatury také z doplňkových rozhovorů se samotnými účastníky, jež jsem následně s každým realizovala. Také vycházím z vlastních poznatků, neboť jsem sama byla jedním z účastníků a mohu tedy situace nastalé v rozhovoru popsat z mého úhlu pohledu. Chci, aby tato práce sloužila jako směrodatný základ pro další zkoumání korejského jazyka a poskytla užitečné informace, jež bude možné aplikovat do učebních materiálů koncipovaných přímo pro české studenty.The main goal of this thesis is to create a conversation analysis of interaction between Czech and Korean students in Korean language. The theoretical part of this thesis offers a short history of Korean studies in the Czech Republic. Subsequently, I introduce the field of conversation analysis (CA) and its methodology. The parts of Korean grammar relevant for the study are honorifics and backchanneling. The analytical part presents the analysis of an interaction within a mixed Korean-Czech group conducted in Korean. The analysis is primarily concerned with the expression of politeness, topic choice, transitions, sentence structure, backchannelling, and the usage of address terms. The analysis is verified in a follow-up interview with each participant who is given a chance to reflect on the examined interaction. The follow-up interview opens an opportunity to provide my own reflections on the interactions, as I was one of the participants. I believe that this thesis may be useful to those who are interested in the Czech-Korean community and its communication habits that show some features typical for language contact outcomes. The informal conversation strategies may be a useful addition to language teaching material for Czech students of Korean.

Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.