Number of the records: 1  

Ctnost podle Aristotela

  1. Title statementCtnost podle Aristotela [rukopis] / Jaroslav Novotný
    Additional Variant TitlesCtnost podle Aristotela
    Personal name Novotný, Jaroslav (dissertant)
    Translated titleThe virtue according to Aristotle
    Issue data2012
    Phys.des.36 s. (74 698 znaků) + bez příloh
    NoteVed. práce Martin Cajthaml
    Another responsib. Cajthaml, Martin (thesis advisor)
    Another responsib. Univerzita Palackého. Cyrilometodějská teologická fakulta. Katedra filosofie a patrologie (degree grantor)
    Keywords intelektuální ctnost * mravní ctnost * Aristoteles * proairesis * orthos logos * volba * správný úsudek * intelectual virtue * moral virtue * Aristotle * prohairesis * orthos logos * choice * right judgement
    Form, Genre bakalářské práce bachelor's theses
    UDC (043)378.22
    CountryČesko
    Languagečeština
    Document kindPUBLIKAČNÍ ČINNOST
    TitleBc.
    Degree programBakalářský
    Degree programHumanitní studia
    Degreee disciplineHumanitní studia
    book

    book

    Kvalifikační práceDownloadedSizedatum zpřístupnění
    00171729-523546769.doc19287.7 KB12.04.2012
    PosudekTyp posudku
    00171729-ved-747461258.docPosudek vedoucího
    00171729-opon-918069874.pdfPosudek oponenta

    Bakalářská práce popisuje významné jevy týkající se představy ctnosti v Aristotelově Etice Níkomachově. Mravní ctnost získáváme zvykem, intelektuální zdatnost učením. Přesto mají tyto dva typy ctností mnoho společného. Ctnosti jsou stavy a hodnoty typické svou výjimečností. Mravní ctnost se projevuje nejen v dobrých skutcích, ale i v dobrých pocitech. Abychom správně jednali, musíme činy dobře volit pomocí správného úsudku. Správný úsudek je základem pro správné jednání. Správný úsudek vychází z praktické moudrosti. Pro mravní ctnost je taktéž naprosto zásadní volba. Na základě rozumného uvažování zvolíme ctnostný čin, přičemž volíme pouze to co je možné a zároveň volíme prostředek k cíli, ne cíl samotný. Mravní ctnost je také středem mezi dvěma extrémy. Pokud je člověk ctnostný, je dobrým člověkem jako takovým. Dobrý člověk je ten, který se řídí svou částí mající rozum.The aim of the bachelor thesis Virtue according to Aristotle is to present the most important aspects of the Aristotle?s view what the virtue is. The work analyzes main phenomena occurring in Aristotle?s provisional definition of the moral virtue. The main areas there are habit, choice, deliberation, right proportion, right judgement and intellectual virtue in general. The first part of the work is in summary called Intellectual and moral virtue. There I occupy myself with these two basic types of virtues. My intention was not to be interested only in one of them because of their interconnection is so close, that for comprehension of the one it is necessary to know something about the other. Here I analyze moral virtue as a habit that we acquire through repetition of good acting. We must be learned and experienced before we can acquire intellectual virtue. To develop these kinds of virtue we need an effort. These both virtues can be handed over to somebody else. In the second part Moral virtue and orthos logos I am interested in these two ethically relevant aspects. I am concerned there with moral virtue in connection with feelings and a right judgement. To act virtuously means to act excellently. In contrary normal, not virtuous, behavior is caused by obstructive feelings: fear and longing. Virtuous reaction is appropriate reaction. I tend towards to translate orthos logos as the right judgement. The right judgement is caused by right deliberation about experience, norms and a prudent man?s advice. The better character a man has the better is his reasoning. In the third part, Virtue and proairesis I am interested in choice in its rational and purposeful dimension. Choice is the result of deliberation and the product of the choice is a reason structured answer. Virtuous man is a good man as such. Virtuous man obeys his rational part.

Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.