Počet záznamů: 1  

Kvalita života rodičů pečující o jedince s Aspergerovým syndromem

  1. Údaje o názvuKvalita života rodičů pečující o jedince s Aspergerovým syndromem [rukopis] / Ilona Hanušová
    Další variantní názvyKvalita života osob pečujících o člena rodiny s těžkým zdravotním postižením (specifikace dle postižení)
    Osobní jméno Hanušová, Ilona (autor diplomové práce nebo disertace)
    Překl.názQuality of life of parent sparing for individuals with Asperger syndrome
    Vyd.údaje2014
    Fyz.popis5 - 59
    PoznámkaVed. práce Jan Michalík
    Dal.odpovědnost Michalík, Jan, 1962- (vedoucí diplomové práce nebo disertace)
    Dal.odpovědnost Univerzita Palackého. Ústav speciálněpedagogických studií (udelovatel akademické hodnosti)
    Klíč.slova Poruchy autistického spektra * Aspergerův syndrom * kvalita života * rodina * polostandardizovaný rozhovor * výzkumný vzorek * faktory kvality života * Autism spectrum disorders * Asperger syndrome * quality of life * family * semi-structured interview * research sample * the factors of quality of life
    Forma, žánr bakalářské práce bachelor's theses
    MDT (043)378.22
    Země vyd.Česko
    Jazyk dok.čeština
    Druh dok.PUBLIKAČNÍ ČINNOST
    TitulBc.
    Studijní programBakalářský
    Studijní programSpeciální pedagogika
    Studijní oborSpeciální pedagogika předškolního věku
    kniha

    kniha


    Předkládána bakalářská práce se zabývá kvalitou života rodin pečující o jedince s Aspergerovým syndromem. Práce je rozdělena na dvě části, část teoretickou a část praktickou. Dále se člení celkově do čtyř kapitol. První část bakalářské práce definuje teoretická východiska a na jejich základě uskutečněné výzkumné šetření. Cílem druhé části bylo zjistit, jaká je kvalita života rodičů dítěte s Aspergerovým syndromem. První kapitola teoretické části vymezuje základní pojmy týkající se problematiky poruch autistického spektra. Zabývá se historií, etiologií a dále klasifikuje Aspergerův syndrom a další pervazivní vývojové poruchy. Další kapitola se zabývá kvalitou života. Vymezuje pojem a jeho historii. V závěru kapitoly se zmiňujeme o dimenzích kvality života a o metodách, jak měřit kvalitu života. Třetí kapitola je věnována rodině dítěte s Aspergerovým syndromem a čtvrtá, poslední kapitola předkládá realizované výzkumné šetření. Výzkum je zpracován metodou kvalitativní, jelikož šlo o popsání pocitů rodičů, byla použita metoda polostandardizovaného rozhovoru.The present thesis deals with the quality of life of families caring for individuals with Asperger syndrome. The work is divided into two parts, a theoretical part and a practical part. Furthermore, the overall broken into four chapters. The first part of the thesis defines the theoretical basis and on the basis of the underlying research. The other part was to ascertain the quality of life of parents of a child with Asperger's syndrome. The first chapter of this part defines the basic terms related to autism spectrum disorders. It deals with the history, etiology, and further classifies Asperger's syndrome and other pervasive developmental disorders. The next chapter deals with quality of life. It defines the term and its history. At the end of the chapter we refer to the dimensions of quality of life and methods to measure quality of life. The third chapter is devoted to the family of a child with Asperger's syndrome and the fourth and final chapter presents the research carried out investigations. Research is processed using qualitative, as was to describe the feelings of parents method was used semi-standardized interview.

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.