Počet záznamů: 1  

Ženy před soudem raného novověku na příkladu města Chrudim (v 16. století)

  1. Údaje o názvuŽeny před soudem raného novověku na příkladu města Chrudim (v 16. století) [rukopis] / Věra Kuncová
    Další variantní názvyŽidé v Hlinsku v 19.století
    Osobní jméno Kuncová, Věra (autor diplomové práce nebo disertace)
    Překl.názWomen at the Law-Court during the Early Modern Period, Applied to the Example of the Town of Chrudim (in the 16th century)
    Vyd.údaje2009
    Fyz.popis48 s. + CD ROM
    Dal.odpovědnost Univerzita Palackého. Katedra historie (udelovatel akademické hodnosti)
    Klíč.slova čarodějnictví * Chrudim * infanticidium * městské právo * raný novověk * soudnictví * žena * Chrudim * woman * witchcraft * town law * early modern period * justice * infanticidium
    Forma, žánr bakalářské práce bachelor's theses
    MDT (043)378.22
    Země vyd.Česko
    Jazyk dok.čeština
    Druh dok.PUBLIKAČNÍ ČINNOST
    TitulBc.
    Studijní programBakalářský
    Studijní programHumanitní studia
    Studijní oborČeská filologie - Historie
    kniha

    kniha

    Kvalifikační práceStaženoVelikostdatum zpřístupnění
    46162-894552001.doc0292.4 KB31.12.2999

    Tato práce se zabývá postavením ženy v raně novověkém právu, vymezenou na určitou lokalitu - město Chrudim, královské věnné město s vlastním hrdelním soudem. Na něj jsou aplikovány poznatky z městského práva, které využívají tištěných pramenů: Práva městská od Brikcího z Licka a Práva městská království českého a markrabství moravského s krátkou jich summou Pavla Kristiána z Koldína. Jako příklady jsou použity dále materiály čerpané ze Státního okresního archivu Chrudim. Cílem je představit ženu nejen jako {\clq}qčinitelku zla``, ale také jako oběť a ukázat, že mnohdy spravedlnost byla k jejímu pohlaví skoupá.The thesis is concerned with the role of a woman in the Early Modern law; the theme is restricted by a location - the town of Chrudim, a royal dowry town which had its own court that was allowed to deliver death penalties. The findings from the town privileges, which used the following printed sources: Práva městská od Brikcího z Licka (Town Privileges by Brikcí of Licko) and Práva městská království českého a markrabství moravského (Town Privileges of the Kingdom of Bohemia and the Margraviate of Moravia) and their brief summary by Pavel Kristián of Koldín; are applied to the example of the town of Chrudim. The materials taken from the sources of Státní okresní archiv Chrudim (State District Archive in Chrudim) are also used as examples. The aim of the thesis is to introduce a woman not only as a ``harm factor'q but also as a victim; and to demonstrate that the justice was often illiberal to her gender.

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.